Children's Awards Friday 15th September 2017

This fortnights awards are...

Star Pupil Award

Every fortnight a child from each class is nominated by their teacher to receive the Star of the Week Award.  This could be for outstanding behaviour or for excellent work.  The awards are presented during our celebration assembly on Fridays.  Parents with children who are receiving an award will be sent a text message by the school office informating them.

 

Class 1 - Daisy Lees for persevering learning to ride a bike.

 

Class 2 - Olivia Winterburn for trying hard in year 2.

 

Class 3 - Oliver Cunliffe for working independently producing good work.

 

Class 4 - Viktoria Tribulecz for settling in well.

Star Writers

Every fortnight one child from each class will be selected to receive our Star Writer Award.  Their class teachers chooses a piece of work which reflects excellence in a particular aspect of writing.

 

Class 1 - Xavier Cotter for fantastic labelling of work.

 

Class 2 - Rosie Cocker for improving neatness.

 

Class 3 - Eva Burns for improved handwriting.

 

Class 4 - Eleanor Sever for beautiful handwriting.

Star Writers Work

Please select from the documents below.

The Smartest Pupil Award

Every fortnight a child from each class is awarded the Smartest Dressed Pupil Award for a smart, tidy and clean appearance.

 

Class 1 - Theo Whelehan-Kanwei

 

Class 2 - Jack Roberts

 

Class 3 - Samuel Luong

 

Class 4 - Liam Ridsdale

Star Mathematician Award

This award is presented fortnightly at our celebration assembly.

It is awarded to pupils who have:

a) excelled in Numeracy,

b) achieved more than was expected of

c) tried their hardest through the fortnight.

It is hoped that the award will contribute to raising standards in Numeracy across the school.

 

Class 1 - Noah Bray Butterworth for brilliant counting to 20.

 

Class 2 - Maddison Foggarty for super place value work.

 

Class 3 - Jack Robinson for wonderful place value work.

 

Class 4 - Miya Burke for challenging herself.

Lunchtime Awards

This award is from the midday supervisors for excellent behaviour at lunchtime.  One child from each class is awarded this during our celebration assembly on Fridays.

 

Class 1 - Noah Bray Butterworth for playing with others.

 

Class 2 - Jack Roberts for being well behaved.

 

Class 3 - Dara Birch for being well mannered.

 

Class 4 - Viktoria Tribulecz for helping with reception children.

Sports Awards

These are awarded every fortnight by our external sport provider leaders.

 

Lola Newton for tag rugby and listening. 

 

Declan Davies for good copying of dance routine.

Attendance Award

Awarded to the class with the highest attendance over the previous week. 

Class 1

Tidy Classroom Award

Our caretaker awards this to the class who have kept their classroom clean and tidy all week.

Class 4